komunikaty

 

01-06-2015  

Zaproszenie na spotkanie z dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pan Konrad Marcinczak kilkanaście lat pracował w kaliskim Radiu Centrum, następnie w Polskim Radiu Zachód, gdzie był odpowiedzialny za rozgłośnie miejskie - Radio Zielona Góra i Radio Gorzów. Jest współtwórcą pierwszej w Polsce interaktywnej telewizji aMazing, obecnie redaktorem naczelnym Twojej Lokalnej Telewizji (pobierz).

 

14-05-2015  

Zaproszenie na warsztaty 'Skuteczne PR w sieci', które poprowadzi Pan Sebastian Szczęsny, specjalista w zakresie marketingu i public relations z blisko dwudziestoletnim doświadczeniem (odpowiedzialny m.in. za komunikację marketingową w Swarzędz Meble SA, Skoda Auto Polska, MTP), w przeszłości dziennikarz GW, Reuters i TV Biznes, od kilku lat zajmuje się projektami sprzedażowymi i marketingowymi dotyczącymi Internetu w sektorze szkolnictwa wyższego, obecnie w Centrum Edukacji i Rozwoju EFEKTY (pobierz).

 

13-05-2015  

Zaproszenie na zajęcia poświęcone fotografii reporterskiej, które poprowadzi Pani Joanna Tyszkowska-Walczak, absolwentka wychowania plastycznego WP-A UAM i Accademia di Belle Arti w Perugii na kierunku malarstwo i percepcja wizualna, zawodowo zajmująca się projektowaniem artystycznym, fotografią i aerografią, realizująca projekty w Polsce i we Włoszech (pobierz).

 

12-05-2015  

Zaproszenie na spotkanie z Panem Wojciechem Tochmanem na temat Polska szkoła reportażu po Kapuścińskim (pobierz).

 

20-04-2015  

Zaproszenie na spotkanie z Panią dr Marią Łoszewską-Ołowską, autorką podręcznika Podstawy prawa dla dziennikarzy, specjalistką w zakresie prawnych aspektów funkcjonowania mediów, w szczególności dozwolonej prawem krytyki, tajemnicy dziennikarskiej, problematyki ochrony dóbr osobistych, szeroko pojętej odpowiedzialności dziennikarza (pobierz).

 

09-04-2015  

Zaproszenie na prelekcję prof. Tomasza Pokrzywniaka Pisarz, podróżnik, historyk... wampir. Jan Nepomucen Potocki, który odbędzie się 14.04.2015 (zobacz).

 

07-04-2015  
Zaproszenie na spotkanie z Panią Karoliną Lewicką, sprawozdawcą sejmowym i publicystką TVP INFO, gospodynią poniedziałkowego wieczoru w radiu TOKFM, współautorką Newsweek Historia (pobierz).

 

04-03-2015  
Zaproszenie na Warsztaty logopedyczne dla przyszłych dziennikarzy, które poprowadzi Pan Piotr Bigora, absolwent PWST im. L. Solskiego w Krakowie, aktor Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, logopeda (pobierz).

 

08-01-2015  
Informujemy iż z dniem 01.01.2015 dziekanat Filologii polskiej zostaje przeniesiony do dziekanatu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego, pokój A202.

 

07-01-2015  
Zaproszenie na wykład i warsztaty pod tytułem O prasie dla ludzi w najlepszym wieku. Dziennikarstwo specjalistyczne w praktyce, które poprowadzi Pani dr Paulina Wiśniewska (pobierz).

 

22-12-2014  
W dziale Wydarzenia (przejdź) pojawiły się informacje o działalności pozaakaemickiej środowiska Filologii polskiej w Kaliszu.

 

20-11-2014  
W dziale Wydarzenia (przejdź) można zapoznać się z wykładem inauguracyjnym prof. dr hab. Piotra Łuszczykiewicza.

 

03-11-2014  
Zaproszenie na wykład i warsztaty pod tytułem Dostęp do informacji publicznej. Zakres, zasady, tryb, odpowiedzialność, które poprowadzi Pani dr hab. Joanna Taczkowska (pobierz).

 

27-10-2014  
Zaproszenie na wykład i warsztaty pod tytułem Uprzedmiotowienie kobiety w reklamie – pozytywne czy negatywne?, które poprowadzi Pan dr Robert Grochowski (pobierz).

 

09-10-2014  
Studium Filologii Polskiej w Kaliszu zaprasza na warsztaty gościnne Pani E. Gniewek Juszczak, przez wiele lat dziennikarza regionalnych mediów, wieloletniego rzecznika prasowego zarządu województwa lubuskiego i pracownika urzędu marszałkowskiego, obecnie właścicielki firmy PR, współpracującej m.in. z Lubuskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Miejskim w Szprotawie (pobierz).

 

26-07-2014  
Ukazała się książka doktorska naszego absolwenta, a obecnie wykładowcy, doktora Bartosza Kowalczyka, o kontrowersyjnym, legendarnym pisarzu i dramaturgu, Ireneuszu Iredyńskim. Praca wnikliwa i pionierska, nie tylko dla polonistów (zobacz).

 

20-06-2014  
Filologia Polska na UAM - wraz ze swoją kaliską reprezentacją - najlepsza w kraju! Możemy sobie pogratulować!

Więcej można przeczytać na stronie Głosu Wielkopolski (czytaj).

 

19-06-2014  

Uwaga kandydaci na studia!

Trwa rekrutacja na stacjonarne studia filologii polskiej I i II stopnia w Kaliszu. Oferujemy atrakcyjne specjalności: nauczycielską; komunikację medialną i dziennikarstwo; komunikację medialną ze sztuką wizualną; reklamę i kreowanie wizerunku.

Studia II stopnia dostępne są dla licencjatów wszystkich kierunków.

 

20-05-2014  
Na rynku jest już od kilku miesięcy książka kaliszanina, absolwenta kaliskiej polonistyki, doktora nauk humanistycznych (doktorat obroniony na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM), Przemysława Mańki (promotor prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz), poświęcona niezwykłej postaci Janusza Teodora Dybowskiego - "Pisarz uwikłany" (zobacz).
A w "Kalisii Nowej" można się zapoznać z recenzją pióra Ryszarda Bienieckiego (czytaj).

Zapraszamy do lektury!

 

17-05-2014  
Studium Filologii Polskiej w Kaliszu zaprasza na wykład dr. Wojciecha Laskowskiego Wprowadzenie do synergologii, które odbędzie się 26.05.2014 roku (poniedziałek) o godzinie 12.00, sala B-207 (pobierz).

 

17-05-2014  
Poniżej znajdą Państwo zapowiedź wykładu i warsztatów prof. Ewy Wiegandt. Spotkanie odbędzie się 21 maja (środa) 2014 roku o godz.13.00 w sali 108 (pobierz).

 

29-03-2014  
W dziale wydarzenia (przejdź) można zapoznać się z relacją z Konferencji naukowej poświęconej twórczości Sławomira Mrożka oraz ostrowskiego Szolnego Święta Nauki.

 

22-03-2014  
Studium Filologii Polskiej UAM w Kaliszu zaprasza na wykład i warsztaty gościnne pod tytułem "Nowy regionalizm w refleksji literaturoznawczej i praktyce interpretacyjnej". Poprowadzi je prof. UZ dr hab. Małgorzata Mikołajczak, kierownik Zakładu Teorii Literatury i Krytyki Literackiej oraz Pracowni Badań nad Literaturą Regionalną w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierownik międzyuczelnianego projektu badawczego "Nowy regionalizm w badaniach literackich". Zajęcia odbędą się 3 kwietnia 2014 w sali B207 (pobierz).

 

21-03-2014  
Studium Filologii Polskiej w Kaliszu zaprasza 01. 04. 2014 r. o godz. 11. 00 na wykład i warsztaty, które poprowadzą dr Tomasz Piekot i mgr Grzegorz Zarzeczny. Tytuł spotkań to W POSZUKIWANIU MODELU PROSTEJ POLSZCZYZNY.

Dr Tomasz Piekot jest językoznawcą, komunikologiem, trenerem komunikacji interpersonalnej i społecznej, nauczycielem akademickim w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownikiem i współtwórcą Pracowni Prostej Polszczyzny. To autor książek "Dyskurs polskich wiadomości prasowych" i "Język w grupie społecznej", współautor poradnika dla autorów tekstów użytkowych ("Sztuka pisania") oraz poradnika dla urzędników i dziennikarzy, piszących o funduszach europejskich, a także redaktor czasopisma naukowego "Oblicza komunikacji".

Mgr Grzegorz Zarzeczny
pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Szkole Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców UWr. Jest językoznawcą, glottodydaktykiem, współtwórcą Pracowni Prostej Polszczyzny. Bada m.in. dyskurs medialny, akademicki i biurokratyczny. Napisał dwie książki: Jak pisać o Funduszach Europejskich? (2010) i Język raportów ewaluacyjnych (2012), a także artykuły w zakresu (krytycznej) analizy dyskursu, językoznawstwa kognitywnego i korpusowego oraz glottodydaktyki języka polskiego. Jest członkiem redakcji czasopism Baltica~Silesia i The Journal of Cultural Mediation (pobierz).

 

16-03-2014  
Zaproszenie na warsztaty gościnne pod tytułem 'Dziennikarstwo czy wazeliniarstwo?', które poprowadzi Pan Sławomir Kińczyk, m. in. zastępca redaktora naczelnego regionalnej rozgłośni Radio Centrum, szef newsroomu Antyradia, redaktor naczelny Superstacji, obecnie prezes zarządu multiplatformy internetowej HALOURSYNOW.PL (pobierz).

 

15-03-2014  
W dziale wydarzenia (przejdź) można zapoznać się z relacją z wizyty klasy patronackiej w Poznaniu.

 

15-03-2014  
Zaproszenie na spotkanie z prof. dr hab. Ewą Kraskowską Sama wśród mężczyzn. Zofia Nałkowska jako instytucja życia kulturalnego, które odbędzie się 18 marca 2014 (pobierz).

 

21-02-2014  

Zapraszamy na promocję książki Jacka Jędrzejaka Kontrabas i bumerang, które odbędzie się 11 marca 2014 (zobacz).

 

18-02-2014  
Studium Filologii Polskiej w Kaliszu zaprasza 04. 03. 2014 r. na spotkanie zatytułowane Niesłyszący w świecie dźwięków. Poprowadzi je mgr Elżbieta Kopańska, przez przeszło dwadzieścia lat związana zawodowo z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Ma uprawnienia tłumacza i wykładowcy systemu językowo-migowego. Jako tłumacz służy pomocą osobom niesłyszącym. Prowadzi kursy języka migowego w różnych instytucjach (pobierz).

 

08-11-2013  
Zaproszenie na warsztaty gościnne Pana dr. hab. Marka Wrońskiego, dziennikarza, członka Zespołu ds. Dobrych Praktyk Akademickich przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rzecznika Dyscyplinarnego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oddziału w Warszawie. Dr hab. Marek Wroński od 12 lat opisuje sprawy patologii naukowej na łamach miesięcznika "Forum Akademickie" (pobierz).

 

05-11-2013  
UWAGA! DODATKOWY ZJAZD!

Informujemy o dodatkowym zjeździe dla II roku studiów niestacjonarnych zaocznych specjalizacji INiB w dniu 14-15.12.2013.

 

28-10-2013  
Zaproszenie na spotkanie z dr Marianem Maciejewskim Wszechobecna manipulacja. Czy w pracy dziennikarskiej można się jej ustrzec?, które odbędzie się 3 grudnia 2013 (pobierz).

 

15-10-2013  
Zaproszenie na wykład prof. Piotr Łuszczykiewicza Przeciw elitom, który odbędzie się 22 października 2013 (pobierz).

 

06-10-2013  
Zaproszenie na warsztaty gościnne pod tytułem 'Rzeczą rzecznika jest wiedzieć', które poprowadzi Pani Eliza Gniewek-Juszczak, przez wiele lat dziennikarz regionalnych mediów, następnie rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego, obecnie właścicielka firmy PR (pobierz).

 

21-09-2013  
Poniżej przedstawiamy organizację roku akademickiego 2013/2014 na kierunku Filologia polska prowadzonego w Kaliszu (pobierz).

 

21-09-2013  
Zaproszenie na spotkania z Panią dr Katarzyną Kopecką-Piech, prowadzącą badania nad kulturą nowych mediów i ich innowacyjnością, autorką książki Media Convergence Strategies. Polish Examples (pobierz).

 

09-09-2013  
Dyżury wrześniowe będą odbywać się w każdy wtorek od godz. 13.00 (dla wszystkich wykładowców).

 

03-09-2013  

Wzorem ubiegłego roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza do włączenia się w akcję Narodowego Czytania. Bohaterem tegorocznej edycji jest wybitny komediopisarz, bajkopisarz, poeta i autor pamiętników, Aleksander Fredro. Organizację tej niezwykle ważnej dla kultury narodowej imprezy powierzono w naszym grodzie Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka. Współorganizatorami są Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.


Czytanie dzieł wielkiego pisarza, odbędzie się 7 września (sobota) w sali recepcyjnej Ratusza, w trzech odsłonach: od godziny 11 do 14 blok "Fredro dla dzieci", podczas którego pod okiem studentów kaliskiego UAM najmłodsi odbiorcy będą mogli uczestniczyć w literackiej zabawie tekstami mistrza; od godziny 15 do 18 odbędzie się wspólne czytanie najciekawszych fragmentów pamiętników pod hasłem "Fredro z Kaliszem w tle"; ostatni akt Fredrowskiej lektury będzie miał nieco swawolniejszy charakter – o godzinie 22 Michał Wierzbicki rozpocznie przeznaczoną tylko dla pełnoletnich słuchaczy część zatytułowaną "Fredro dla dorosłych".


O uczestnictwie studentów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu w Narodowym Czytaniu można przeczytać na stronie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, link: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/aleksander-fredro/uczestnicy/wojewodztwo-wielkopolskie/

 

27-07-2013  
Informujemy że w dniach 29.07-25.08.2013r. Dziekanat Filologii Polskiej w Kaliszu będzie nieczynny z powodu urlopu. Za utrudnienia przepraszamy.

 

19-07-2013  
Studia Kaliskie. Studia Calisiensia

11 czerwca 2013 r. ukazał się pierwszy numer nowego czasopisma naukowego Studia Kaliskie. Studia Calisiensia. Został wydany przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Jego redaktorem naukowym jest Romana Łapa.

Prace zebrane w tomie stanowią owoc refleksji badawczej pracowników dwóch jednostek Uniwersytetu im. A. Mickiewicza: Instytutu Filologii Polskiej w Poznaniu i Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Wśród autorów są również dokto-ranci Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz studentki poznańskiej polonistyki. Całość, wpisująca się w nurt rozważań nad znamienną dla współczesnej kultury dwuwymiarowością stałość - zmienność, układa się w dwie w miarę czytelne części. Pierwszą część tworzą teksty traktujące o stałości i zmienności w języku, z kolei drugą - omówienia przejawów wskazanej dychotomii w utworach prozatorskich i poetyckich.

Otwierająca nowa serię publikacja służy głównie celom poznawczym. Adresowana jest do szerokiego grona czytelników, m.in. specjalistów sięgających po różne – tradycyjne i nowatorskie – metody oglądu języka i literatury, adeptów nauk humanistycznych, wszystkich osób zainteresowanych współczesną kulturą i zachodzącymi w niej przeobrażeniami.

 

02-05-2013  
Zaproszenie na spotkanie z Panią dr Katarzyną Kopecką-Piech, prowadzącą badania nad kulturą nowych mediów i ich innowacyjnością, autorką książki Media Convergence Strategies. Polish Examples (zobacz).

 

01-05-2013  
Zaproszenie na warsztaty gościnne pod tytułem 'Wielki PR w małym mieście', które poprowadzi Pani Sylwia Nowicka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim (zobacz).

 

08-04-2013  
Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji Społeczne aspekty szkolnej wiedzy na tle zjawisk współczesnej kultury, która odbędzie się 15.04.2013 na WPA UAM (zobacz).

 

05-04-2013  
Zaproszenie na spotkanie z długoletnią korespondentką TVP w Rosji, komentatorką rzeczywistości krajów byłego ZSRR i reportażystką, autorką cyklu "Szerokie tory" Panią Barbarą Włodarczyk (zobacz).

 

29-03-2013  
Zaproszenie na warsztaty gościnne Pana redaktora Mariana Maciejewskiego, współtwórcy wrocławskiego oddziału Gazety Wyborczej, jej długoletniego reportera, redaktora, szefa działu kryminalnego (zobacz).

 

19-02-2013  

 

13-11-2012  
W dziale do pobrania (przejdź) znaleźć można wszystkie plany studiów obowiązujące na kierunku Filologia polska.

 

09-10-2012  
Przedstawiamy aktualne zestawienie terminów zjazdów studiów niestacjonarnych I i II stopnia oraz studiów podyplomowych w roku akademickim 2012/2013 ().

 

28-05-2012  
W dziale wydarzenia (przejdź) można zapoznać się z relacją z Uniwersyteckich Spotkań ze Sztuką, w których brali udział także studenci filologii polskiej.

 

25-05-2012  

W dziale O nas (przejdź) galeria zdjęć z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej 'Medialny obraz rzeczywistości' (fot. Karina Zachara i Iwona Cieślak BIM UM w Kaliszu, Przemo Klimek Nowe Fakty Kaliskie).

 

20-05-2012  

Niebawem w dziale wydarzenia materiał filmowy i galeria zdjęć z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pod tytułem Medialny obraz rzeczywistości.
Zapraszamy do odwiedzenia strony miasta Kalisza, na której znajduje się pierwsza informacja o trwającej wtedy jeszcze konferencji (więcej).

 

14-04-2012  

Wszyskich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z programem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pod tytułem Medialny obraz rzeczywistości. Program konferencji w pliku ().

 

17-03-2012  

W dziale wydarzenia (przejdź) można zapoznać się z relacją z drzwi otwartych, które niedawno odbyły się na naszym wydziale.

 

15-03-2012  

Już 20 lat Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM kształci młodych ludzi na filologii polskiej w Kaliszu. Początkowo prowadzono jedynie studia stacjonarne I stopnia, następnie dodano do oferty możliwość studiowania w trybie niestacjonarnym, wreszcie wprowadzono niestacjonarne studia II stopnia. W roku akademickim 2012/2013 po raz pierwszy absolwenci studiów licencjackich będą mogli dalej kształcić się w trybie dziennym. Decyzją Rady Wydziału uruchomione zostaną tak długo wyczekiwane studia dzienne magisterskie. Szczegóły w pliku ().

 

13-03-2012  

Pracownia komunikacji medialnej w Kaliszu Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pod tytułem Medialny obraz rzeczywistości. Szczegóły w pliku ().

 

11-01-2012  
Serdecznie zapraszamy Państwa na spotkanie z Panem Wojciechem Kuczokiem, które odbędzie się 20 stycznia 2012. Szczegóły w zaproszeniu ().

 

21-11-2011  

W imieniu organizatorów pragnę zaprosić Państwa na konferencję naukową – "Medialny obraz rzeczywistości", zorganizowaną przez Pracownię komunikacji medialnej w Kaliszu Wydziału Filologii Polskiej i Klastycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Konferencja odbędzie się w siedzibie Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30), w dniach 10-11.05.2012. Na zgłoszenia tematów wraz ze zwięzłym abstraktem oczekujemy do 10 lutego 2012 r.

Komunikat (), formularz zgłoszeniowy (), drugi komunikat ().

Z wyrazami szacunku
dr Robert Grochowski

 

29-07-2011  
Informujemy iż w dniach 1.08-29.08.2011 dziekanat będzie nieczynny z powodu urlopu.

 

25-07-2011  
Informujemy o trwającej dodatkowej rekrutacji na studia pierwszego stopnia (licencjackie), która zakończy się w miesiącu wrześniu (więcej).